Dramatik yazarlık

 

İzmir yazarlık kursu olarak Alsancak Sanat Atölyesi sizi bekliyor.
 
Neden sizi bekliyoruz? Çünkü; disiplinli ve tecrübeli bir eğitim almayı hak ediyorsunuz. Bu zamana kadar yazdıklarınız ve yazacaklarınız bir çekmecede ya da bilgisayarınızın köşesinde kalmayı istemiyorlar. Onların gün yüzüne çıkması, kendinizi geliştirmeniz, etrafınızdakilere bu işi başarıyla gerçekleştirebileceğinizi ispatlamak, bu işe baş koyanların daha fazla kalemlerine haksızlık etmesini istemiyoruz.
Yazarlık bir meslek ve aynı zamanda hobi amaçlı bir kurs alanıdır. Sınıflarımızda beş kişiyi geçmeyen gruplar kurulur.(Ki gelen kursiyerlere daha rahat zaman ayırabilmek için.) Haftada iki gün ders için buluşuyoruz. İkişer saatlik dersler yapıyoruz. E tabi Türk kahvesi içmeden derse başlamak da pek tarzımız değil. Kahve değilse çay da var. Yaratıcı Yazarlık ya da Dramatik Yazarlık hangi kelimeleri söylemek isterseniz fark etmez, öykü, roman, deneme, senaryo, tiyatro metni kısacası tüm yazın türlerini görebileceğiniz, herhangi bir paket programa dahil edilmeyeceğiniz atölye çalışmaları dizini sizi bekliyor. Karakter oluşturma, tema, konu, olay dizisi, aksiyon planı, toplumsal- evrensellik, hangi yazarların nasıl yazdığı, okuduklarımızı anlama ve eleştirebilme vb. Yazarlık devamlılık isteyen bir süreçtir. Biraz nankör bir hayli de şımarıktır. Yazdıkça yazdırır, ama olası bir arada öyle bir küstürür ki kalemi elinize almayı ya da bilgisayar karşısına geçmeyi bırakın kitap okutmak bile istemez. Neden? Çünkü; bizim güzel zihnimiz artık kendi yazmak istediği için başka bir yazarın yazdıklarını okumayı reddeder.
Yazarlık Kursu öğrenim sürecini kısaltır. Haklı olarak bazı kimseler yazmanın okulu, kursu olmaz diyorlar. Pek tabii olmasına olmaz; ama insan kendi başına kat edeceği yolu profesyonel bir yardım alarak yazmaya daha hızlı yaklaşır. Dramatik Yazarlık – Dramaturgi Ana Sanat Dalı mezunu olan ben deniz Eslim Yıldırım dört yıllık okul hayatımda edindiklerimle kendi başına asla yapamayacağım hataları yapma şansını elde ederek, şu anki profesyonel hayatımda bunun bir hayli yardımını görüyorum. Yüksek lisansını bitirmek üzere olan ben, yine yazmak için edindiğim tüm birikimimi size aktarmaya hazırım.
Yaratıcı yazarlık kursu ya da yaratıcı yazarlık atölyesi çalışmalarımızın tek kuralı disiplinli çalışmak. Harika bir kütüphane kurduk ve çoğaldıkça da çoğalan kitaplarımızla sizi karşılayacağız. Sınıfımızda bir kara tahtamız bir masa bolca sandalye bir de kitap dolu bir dolap daha… Bir de biz olacağız… Enerjisi yüksek renkli bir özgürlük alanı kurduğumuza inanarak sizi rahatça davet ediyoruz. Önce bir tanışalım, biraz sanattan yazarlıktan söz ederiz.
 
Dramatik Yazarlık ya da Yaratıcı Yazarlık Kursu Olur mu ?

 

En çok duyduğumuz sorulardan biridir. Kişinin kendiyle ve etrafıyla çatıştığı bir sorudur. Etrafımızda birçok insan bu soruyu sorarak hevesimizi kırsa da Alsancak Sanat olarak cevabımız şudur: Dört yıl lisansı dramatik yazarlık üzerine okumuş hocalarımız olmak üzere vardığımız kanı; rehberlik edilen bir yol olarak görülmesini isteriz. Yıllarca deneme yanılma yöntemleriyle bulabileceğiniz yolu biz teknik bilgilerle ve atölye çalışmalarımızla bu yolu kısa tutmaya çalışıyoruz. Ve siz dramatik yazarlık ya da yaratıcı yazarlık kursuna gelmek isteyen dostlarımıza varacakları noktada eşlik ederek onları yazmaya teşvikle başarılarına şahit olmaktan da gurur duyuyoruz. Kısacası özgür bireylerle eğlenerek harcadığımız mesailer sonucu başarılara ortak olmanın heyecanını paylaşıyoruz.