Oyunculuk Eğitimi İstiyorum
08
AĞU

Oyunculuk eğitimi zararları! Kesinlikle çok okuyup, izleyip yorum yapacağınız için etrafınızdaki gelişen olayları daha dikkatli süzüp anlamsız tartışmalara, gerek görülmeyen olayların büyütülmesine tanık olacaksınız. Belki bunu düzeltmek için çabalayacaksınız. Bu çaba sonucu yorulup bitkin hissedeceksiniz. Diğer insanlardan farkınız olacak. Daha iyi algılayıp daha iyi görüneceksiniz. Kendinize bakmaya özen göstereceksiniz. Bu da sistem insanı olan kişiler tarafından fark edilecek ve belki de siz kötülenmeye başlayacaksınız! Sanat, siyasi, futbol, entelektüel yaşamlarda söz konusu olan konuları tartışmaya, bilginizi anlatmaya, aktarmaya başlayacaksınız. Tek istediğiniz hoş sohbet olsun hem öğreneyim hem bende kendi bilgilerimi nedenleri ile açıklayarak insanlara bir şey katayım diyeceksiniz. Dikkat edin! Bu da size ukala denmesine neden olabilir. Kaba insanlardan uzak duracaksınız. Çünki onlar konuşmak için değil kavga etmek için gelmiş olabilirler. Siz bayağı ve kaba insanlardan uzak durdukça onlar korktu diyecekler. Siz korkak biri olacaksınız! Mesleğin ne diye soranlara oyunculuk eğitimi alıyorum diye söylediğinizde bazıları “O ne ki keşke doktor, polis, öğretmen olsaydın.” Diyebilirler. Belki de “Televizyondaki komediler gibi mi?” diye sorabilirler. Yani sanatı, tiyatroyu, oyunculuğu, dekoru, kostümü, ışığı, müziği her şeyi anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Sadece televizyon izleyen birine! Ama anlamayacaklar! Yorulacaksınız! Bir yığın kitap okumanız gerek milyonlarca bilgi gözümüzün önünden akıp geçiyor yetişmek gerek derken bu tür davranış ve bu türden insanlarla karşılaşacaksınız.


Aileniz oyunculuk eğitimi almanıza destek vermiyorsa sizi kuzeninizle, komşunuz çocuğuyla, uzaktaki akrabanızla kıyaslayabilir. Sizi oyunculuk kursuna göndermemek için elinden gelen her şeyi yapabilir. Annelik hakkını vermeyebilir, para vermeyebilir, her gün morali bozuk dolaşabilir. Üzülebilirsiniz! Fakat başarılı bir sanatçı olduğunuzda oynayacağınız ilk oyunda sizi sahnede görmek için can atacaklar. Sizden daha çok onlar heyecanlanacak. Sizi koruyacak. Yan koltukta oturan kişinin sizi övmesiyle koltukları kabaracak. Ama bu aşamaya gelene kadar kendinizden çok fazla şey vermeniz, disiplin içinde olmanız gerekecek. Unutmayın ki şu anda sahnede olan birçok kaliteli oyuncunun da annesi babası var!

Değerli arkadaşlar. Oyunculuk eğitimi zararları dedik. Aslında neresinden bakarsak bakalım oyunculuğun hiçbir zararı yok. Amatör olarak yapsan profesyonel eğitimini alsan da. Yukarıda söylediğimiz ve daha yazmadığımız birçok olumsuz durum maalesef Türk toplum yaşayışından kaynaklıdır. Hiçbir anne baba kızının, oğlunun başarısızlığını istemez. Ama para kazanmasını ister. Para kazanmak için bildikleri yolları göstermeye çalışır. Ama siz başarılı olursanız en çok en yakınınızdakiler sevinir. Başarısız olsanız da isminiz gururla ağızlarından çıkacak. Merak etmeyin!


Oyunculuk eğitimi
almak istiyorsanız bu yazıdan kısaca anlayacağınız şu olabilir. İyi bir oyuncu olmak istiyorsanız zararı anca siz kendinize verebilirsiniz. Yani pes ederek!